Blog

Basitçe Storyboard

Storyboard; filmin çekim öncesi(pre-prodüksiyon) kısmında, yönetmen talimatları dahilinde, sahnelerin ve planların çizim olarak kağıda aktarıldığı taslaktır. Özellikle büyük işlerde çekimi kolaylaştırdığı için oldukça tercih edilir.

Yönetmenin kafasındaki işi diğer ekip çalışanlarına(görüntü yönetmeni, sanat yöneteni, kameraman vs…) daha rahat aktarabilmesini sağlar. Özellikle reklam gibi zaman kısıtlaması olan işlerde de zamanı belirlemeyi kolaylaştırır.

Peki storyboard bir işi nasıl kolaylaştırır? Storyboardlarda sahne ve plan numaraları, çekim ölçekleri, kamera hareketleri belirtilir. Ama en önemlisi bir plan, görsel olarak kağıda aktarıldığı için, ekip çalışanlarının o plandaki kompozisyona göre kamera açılarını, lenslerini, dekorlarını, ışıklarını, kostümlerini vs… ayarlaması çok daha kolaylaşır.

 

Storyboard 1

Storyboard 21) Öncelikle kağıdımızı hazırlamamız gerekiyor. Kağıdı çekim ölçeğine uygun biçimde karelere böl. Belli bir kare limiti yok fakat karelerin çok küçük olmamasına dikkat etmemiz gerekir. Eğer çok küçük olursa anlaşılması da zorlaşır.

2) Yönetmenin yönlendirmesiyle birlikte sahne ve planları çizmeye başla*.
(*Not: Hızlı çalışılması gereken durumalrda çizimler sonradan detaylandırılabilir.)

3) Sahne ve plan numaralarını, hatta hikayeye göre çekimin gündüz mü gece mi olacağını her karede belirt.

4) Karenin altına yaklaşık bir cümlelik notlar alarak planı özetle.

5) Kamera hareketiyle, karakterin oyunuyla alakalı detaylar varsa belirt.

6) Renk detayının önemli olduğu yerlerde renklendirme yapılabilir.

Siz de çekimlerinizden önce storyboard çizerek işinizin ne kadar hızlandığını ve kolaylaştığını görebilirsiniz. Şunu unutmadan söylemeliyiz ki storyboard için çizimin iyi olması değil, anlaşılabilir olması önemlidir. Anlatmak istediğini kağıtta anlatabilen herkes storyboard çizebilir.

Mustafa Akkad Genç Sinema Okulu , , , ,
Yazan Genç Sinemacılar

"Fotoğraf gerçektir, sinema ise saniyede yirmi dört kere gerçektir."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *