Blog

Düşük Bütçeli Filmlerin Prodüksiyon Tasarımında Püf Noktalar

Düşük bütçeli filmlerde en çok ihmal edilen anahtar elementlerden biri prodüksiyon tasarımı ve sanat yönetmenliği. Bu durumun ciddi problem oluşturmasının sebebi, filmin hayata geçmesi için izlenilen detaylı bir plan olan prodüksiyon tasarımının projenin tümünü etkiliyor olması. 

Sinema okulu öğrencileri tüm tasarımı yapmada eğilim gösterirken alaylı tasarımcılar sıklıkla hikayede ve işin teknik kısmında takılı kalarak estetiği unutuyorlar. Ancak kameranın gördüğü yere yani oyunun geçtiği alana bir ürün koymak için prodüksiyon tasarımcısı olmak gerekmiyor. Buradaki amacımız da eldeki kısıtlı bütçeyi aşmadan gerekli olan tüm tasarımı yapmana cesaret vermek.

Düşük bütçeli filmlerde genelde sanat yönetmenliği-aynı zamanda set dekoratörü ve set yapımcısı- ile prodüksiyon tasarımcılığı görevini tek kişi üstleniyor. İş bölümünün bu kısmını aklında bulundur.

Hikaye anlatımına büyük katkısı olan prodüksiyon tasarımı seyircinin duygusal tecrübesi üzerinde önemli bir etkiye sahip. Evet biliyoruz ki bütçeniz kısıtlı. Film yapmak isteyenler için bu bir bahane olmamalı. Eğer iyi organize olursanız prodüksiyon tasarımının maliyetini neredeyse sıfıra indirebilirsiniz.  Set dekorasyonu  küçük bir bütçe ile halledilebilir. Biraz sosyal mühendislik işine girerek çevrenizdeki gönüllüleri işin içine katıp gerekli desteği alarak iyi kalitede sanatsal iş çıkarabilirsiniz.

sinema, film, yapım, izmir, okul, eğitim, sanat,

Genelde basit prodüksiyon tasarımı mekan bulma, bulunan mekanı temizleme, duvara birkaç resim asma, mobilya temini ve ışık ayarı gerektiriyor. Bazen de biraz ek boya ve tadilat işleri… iş bitiminde de teslim aldığınız mekanı toparlayarak aynı şekilde geri bırakmanız gerekiyor.

Kendinizi alelade bulması kolay mekanlar ile sınırlandırmayın, akrabanın evi üniversite kantini vs. gibi. Set kurabileceğiniz ve güvenle çalışabileceğiniz farklı mekanların peşine düşün. Sınırları zorlayın.

İşte size prodüksiyon kalitenizi arttırabilecek birkaç öneri.

 

  1. Mekan Keşfetme

Doğru mekanı bulmak prodüksiyon tasarımının en önemli parçası. Yapacak başka işler var elbet ancak mekan araştırmasına gerektiği kadar vakit ayırmak ve çekimden önce yerinde keşif yapmak da bir o kadar önemli. Kimse senin vizyonunu senden iyi bilemez. Birkaç gün boyunca etraftaki farklı çekim yapılabilecek yerleri keşfe çık. Fotoğraf çek, notlar al, gözlem yap. Her şehirde mutlaka tarihi mekanlar vardır, oralara bak. Senaryo metnine uygun olmasa bile bulduğun mekanda işine yarayacak bazı bölgeleri kullanabilirsin. Veya başka bir projede kullanmak üzere bir kenara not edebilirsin.

sinema, film, yapım, izmir, okul, eğitim, sanat,

  1. Kendi Setini Tasarla

Eğer bir kaleye ihtiyacın varsa inşa et. Az bütçe ile taş duvarlardan oluşan kendi kale odanı oluşturabilirsin. Strafor köpük  paneller veya hazır taş görünümlü kaplama malzemelerine ek doğru ışıklandırma ile inandırıcı set ortamı hazırlayabilirsin. Straforları çizip biçerek oluşturduğun taş duvarın boyamada alkol ile inceltişmiş ayakkabı boyası sana yardımcı olacaktır. Boyayı sprey şişeye koyarak işini kolaylaştırabilirsin. Sahnede pencere kullanman gerekiyorsa güzel sanatlar malzemesi satan kırtasiyelerden bulabileceğin ahşap çıtalar ile farklı tasarımlar yapabilirsin.

sinema, film, yapım, izmir, okul, eğitim, sanat,

  1. Profesyonel Tavsiye Al

İhtiyacın olan atmosfere göre profesyonel bir içmimardan saatlik görüşme üzerinde anlaşıp, çekim yapılacak mekanda buluşarak fikir alabilirsin. Mevcut mekanda nasıl bir tasarım yapılabileceği konusunda çok farklı fikirler sunabilir.  Veya çevrenden kendini geliştirmiş bir mimarlık veya güzel sanatlar öğrencisi bulup onları da projeye dahil edebilirsin. Böylece ücret vermeden edindiğin bilgilerin yanı sıra çalışmış oldukları proje de onların özgeçmişine katkı sağlayacaktır.

sinema, film, yapım, izmir, okul, eğitim, sanat,

  1. Aydınlatmayı Set Tasarımının Bir Parçası Yap

İyi aydınlatmaya yatırım yap. Kaliteli aydınlatma pek çok hataları gizler. Ucuz değildir ama gerekliliği de tartışılır değildir.  Unutmayın doğru aydınlatma istediğimiz atmosferi elde etmemizi sağlar, izleyicinin algısını yönlendirmenizi kolaylaştırır, sıradan bir seti efsanevi bir sete çeviri. En azı olarak görüntü yönetmeninin iyi bir göze sahip olup aydınlatma tekniklerini bilmesi gerekir. İyi bir görüntü yönetmeni bul ve onunla çalış.

sinema, film, yapım, izmir, okul, eğitim, sanat,

  1. Kompozisyonu Düşün

Yönetmen ve görüntü yönetmeni her daim kompozisyonun takibinde olmalı. Doğru kadraj kullanımı prodüksiyon tasarımının önemli bir parçasındır. Kadrajda neyin görünüp görünmeyeceğine dikkat edilmeli. Bu yüzden çekim yapılan alanın iyi tasarlanması gerekiyor. Filmi çekerken arkada boş duvar veya gereksiz açık alan görmek istemeyiz. Eğer istediğin görüntüyü elde edemiyorsan doğru kadrajı bulana kadar aramaya devam et.

sinema, film, yapım, izmir, okul, eğitim, sanat,

  1. 3D Çıktı Al

Gelişen teknoloji ve bilgisayar programları tasarladığın objeyi 3d çıktı almana olanak sağlıyor. Bu programları kendin öğrenebilir veya bilen birilerinden destek alabilirsin. Örneğin filmde özel tasarım pahalı bir obje kullanman gerek, bu durumda aynı eşyayı bilgisayar ortamında modelini yaptırarak 3D çıktısını alman maliyeti oldukça düşürecektir. Çıktı aldıktan sonra boyama gibi gerekli işlemler ile istediğin sonucu elde edebilirsin.

 

Yukarıda bahsettiğimiz konular daha yaratıcı düşünmen için birer örnek. Biraz uğraş ve detaylı araştırma ile prodüksiyon tasarımında daha kapsamlı özgün işler yapabilirsin.

Kısa film
Yazan Genç Sinemacılar

"Fotoğraf gerçektir, sinema ise saniyede yirmi dört kere gerçektir."

One Comment
  1. Very good, thanks 😊

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *