Blog

Mezunlardan Burada Kendilerine Kattıklarını Düşündükleri Şeyler

Mustafa Akkad Genç Ginema Okulu Sana Ne Kattı?

“Bu okulun eğitimi daha çok uygulama olduğu için sahada iş yapabilmemizi sağladı.”

“Kendi öğrendiğim şeylerden çok daha farklı şeyler öğrendim çünkü işin içine girip, görüp, tecrübe etmek çok farklı bir şeymiş. Burada her şey bize tecrübe ettirilerek öğretildi. O yüzden şu an ne yapıp ne edeceğimi bilerek konuşabiliyorum.”

film tasarımı

Okulumuzda ilk zamanlar belli bir süre ortak dersler yapılıp tüm kısımların (senaryo, film tasarım, kurgu montaj) öğrenmesi gereken teorik derslerin anlatımı oluyor. Sinema tarihi, film incelemeleri, sinema kuramları gibi konularda eğitim veriliyor. Bu dersler yapıldıktan sonra her kısım kendi alanlarında derslere başlıyor. Bu dersler teoriden daha çok pratikte -sahada- kendileri çalışarak öğrenebilecekleri eğitimler oluyor. Film tasarımı sınıfımızda her öğrenci kamera ile tanışıp, hoca gözetiminde diledikleri gibi kamerayla çalışabiliyorlar. Kurgu montaj sınıfımızda her öğrenci bilgisayar karşısında çekilen görüntüler üzerinde öğrendiklerini uygulayabiliyorlar. Senaryo sınıfımızda ise sadece sınıftaki gözlemlerle kalmayıp dışarıda fırsatlar yaratıp gözlemler yapabiliyoruz. Bu gözlemleri kullanıp, sınıfta tartışarak yeni hikayeler oluşturuyoruz. Özetle her sınıfımızda uygulamaya yönelik çalışmalarla eğitimlerimizi veriyoruz.

Kurgu Montaj Eğitimi

“Daha çok düşünmeyi, farklı yönde düşünmeyi, belirli kalıplardan çıkarak düşünmeyi öğretti.”

“Önceden bakıyormuşum da artık görmeyi öğrenmişim, bana bunu öğretti. Benim kendi kişisel gelişimim açısından da çok şey kattı güzel dostluklar edindim burada, yeni insanlarla tanıştım. Senaryo üzerine yapmak istediğim birçok şey var, bunların temellerini burada attım diyebilirim.”

” Bana çok güzel renkler kattı.”

 

Senaryo eğitimiOkulumuz sadece sinema dersleriyle değil, tüm bu derslerin yanında felsefe, psikoloji, sosyoloji alanında öğrencilerin kendilerini, çevrelerini, izledikleri her şeyi sorgulatacak eğitimlerde veriyor. Klasik, standart kalıplarda kalmayaraköğrencilerimizin kendi anlatımlarını bulmalarına yardımcı oluyoruz, özgün olmalarını istiyoruz .Sinema da sorulması gereken soruları sormaya gayret ediyoruz.  Filmleri sadece izlemekle kalmayıp, inceliyoruz, sorguluyoruz. Bakmakla yetinmeyip görmeye çalışıyoruz.

Okulumuzda arkadaşlıklarımız sadece sınıfta veya okulda kalmıyor. Okulda kurduğumuz arkadaşlıklar dışarıda da devam ediyor. Sinema için buluştuğumuz bu yerde sadece sinema ile kalmayıp arkadaşlıklar, dostluklar da kuruyoruz. Aile oluyoruz!

Tüm bu eğitimin sonucunda öğrencilerimizin okulumuzdan bu şekilde dolu dolu mezun olduklarını görmek herkes ile paylaşmayı istediğimiz bir duygu.

Uncategorized , , , ,
Yazan Genç Sinemacılar

"Fotoğraf gerçektir, sinema ise saniyede yirmi dört kere gerçektir."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *