Blog

Nasıl Senaryo Altyapısı Oluşturuyoruz?

Hikaye yazmayı seviyor musun? Peki ya yazdığın hikayeleri izlemek ister misin? Cevabın evet ise doğru yerdesin.

“İyi bir yönetmen, iyi bir senaryo ile bir başyapıt üretebilir.” Kurosawa

Senaryo sinemanın yapı taşıdır. Biz sinemadaki en temel taş olan senaryoyu başyapıtı farklı tekniklerle anlatıyoruz, klasik öğretilerin dışında yol izliyoruz. Senaryo tekniklerinin haricinde kişilik analizi, beden dili, psikolojik analiz, savunma mekanizmaları, film okuma, fizyonomi, dramaturji, öykü yazımı dersleri de veriyoruz. Senaryodan önce bu derslerin verilmesinin şart olduğunu düşünüyoruz. Bunları öğrenmeden senaryonun tam anlamıyla yazılabileceğine inanmıyoruz.

Yeni Fikir, Senaryo

Senaryo dersinde öğrendiklerimizle kendimizi daha iyi tanıyor, kendimizi tanıdıkça da yazabileceklerimizin sınırsızlığına ulaşıyoruz. Derslerde çeşitli oyunlar oynayarak senaryo yazarlığında kendimizi geliştiriyoruz. Karakterleri, mekanları, zamanını, atmosferini, diyaloglarını incelemek adına filmler izleyip ardından bu filmler için “ya böyle olsa idi” diye tartışmalar yapıyoruz. Veya hiçbirimizin izlemediği bir filmi açıp yarıda kesip “siz olsanız nasıl bitirirdiniz” sorusunu kendimize sorup, izlediğimiz filmin devamını yazıyoruz. Yazdıklarımızı sınıfta hep beraber tartışıp, filmi bitiriyoruz ve en yakın ile en uzak olanalar arasındaki farkların sebeplerini öğreniyoruz.

Birçok dersi işledikten sonra (kişilik analizi, beden dili, psikolojik analiz, savunma mekanizmaları, film okuma, fizyogonomi, dramaturji) bolca hikaye yazıyoruz. Yazılan hikayeler isteğe bağılı olarak sınıfta paylaşılıyor ve hep birlikte hikayede ne olsa daha iyi olurdu diye tartışıyoruz. Senaryonun temeli “bir hikâye en iyi şekilde nasıl anlatılır?” sorusudur. Bizde bu sorudan yola çıkarak hikayeyi en doğru şekilde anlatma yolunu öğretiyoruz. Tabi ki burada iş sadece bizde kalmıyor sizin yazmadaki hevesiniz ve düzenli çalışmanızın payı da oldukça fazla.

Karakterler yaratıyoruz dersimizde, hepimizin yazdığı karakterler oluyor. Bu karakterleri en olmadık yerlere götürüp bırakıyoruz ve sadece gözlemliyoruz. Ardından yazması kalıyor.

“Kötü adam ne kadar başarılıysa film de o kadar başarılıdır. Bu en önemli kuraldır.” Hitchcock

Hitchcock dan yola çıkarak kötü karakterler de oluşturuyoruz. Karakterlerden esinlenerek hikayeler yazıyoruz, hikayeleri de senaryoya döküyoruz (çeviriyoruz.)

Gelin hep beraber içinizdeki sihri, senaristi keşfedelim. Sinemanın yapıtaşı olan senaryoyu en ince ayrıntısına kadar öğrenip, uygulayalım. Sonra da izlemesi kalsın 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Akkad Genç Sinema Okulu , , , ,
Yazan Genç Sinemacılar

"Fotoğraf gerçektir, sinema ise saniyede yirmi dört kere gerçektir."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *